Pola Nadziei 2021

Zapraszamy na Pola Nadziei na Pomorzu 2021! Ruszyła wielka kwesta na rzecz pomorskich hospicjów!

Dziś, 19 kwietnia ruszyła wirtualna zbiórka na rzecz pomorskich hospicjów w ramach akcji Pola Nadziei na Pomorzu 2021. W tym roku z powodu pandemii odbywa się ona głównie online na stronie akcji, na portalu zrzutka.pl oraz na Facebooku. W piątek, 23 kwietnia ruszy Marszobieg „Żonkilowa droga”, a w niedzielę, 25 kwietnia swoją premierę będzie miała internetowa telewizja Pola Nadziei na Pomorzu TV, która pokaże, jak pomagają pomorskie hospicja. W jej programie nie zabraknie także energetycznych koncertów i rozmów z ciekawymi ludźmi!

Czym są Pola Nadziei na Pomorzu?

Pola Nadziei to akcja organizowana każdej wiosny w wielu miastach Polski, także w Trójmieście i w Pucku. Jej celem jest pozyskanie finansowego wsparcia hospicyjnej opieki nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i dorosłymi u kresu życia. Równie ważny jest także jej cel edukacyjny i wspólnotowy: propaguje wolontariat, otwiera serca i oczy na potrzeby osób cierpiących.

Pola Nadziei na Pomorzu organizują wspólnie: Fundacja Hospicyjna prowadząca Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku, Fundacja Hospicjum Pomorze Dzieciom, Fundacja Pomorskie Hospicjum dla Dzieci, Dom Hospicyjny Caritas im. św. Józefa w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Faustyny w Sopocie, Stowarzyszenie Hospicjum im. św. Wawrzyńca w Gdyni wraz z Domem Hospicyjnym dla Dzieci „Bursztynowa Przystań” oraz Stowarzyszenie Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio. Dochód z całej zbiórki wesprze działalność tych hospicjów.

Jak wpłacić darowiznę dla hospicjów?

Główna część zbiórki odbędzie się w dniach 19 kwietnia – 2 maja i będzie prowadzona online:

– na stronie akcji: https://www.polanadzieinapomorzu.pl/ – znajdziesz tam okienko do wpłat,

– na portalu zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/z/pnnp2021,

– poprzez skarbonkę „Pola Nadziei na Pomorzu 2021” na Facebooku:
https://www.facebook.com/donate/989749615160501/

Dołącz do nas i wrzuć datek, który pomoże hospicjom w trudnym czasie pandemii.

Tradycyjne skarbonki Pól Nadziei będzie można znaleźć także w wybranych firmach, sklepach, m.in. w sieci piekarni Mielnik, oraz w parafiach.

Włącz Pola Nadziei na Pomorzu TV!

W niedzielę, 25 kwietnia swój pierwszy program wyemituje telewizja Pola Nadziei na Pomorzu TV. Współtworzona przez 7 pomorskich hospicjów pokaże, na czym polega opieka hospicyjna, jak wygląda troska o pacjentów i codzienne działanie. W jej programie nie zabraknie także energetycznych koncertów i rozmów z ciekawymi ludźmi! Dla widzów zagrają m.in. Adam Kalinowski, finalista programu The Voice of Poland oraz grupa wokalno-taneczna Da Capo al Fine. Telewizja będzie nadawać przez stronę www.polanadzieinapomorzu.pl.

Znajdziesz ją także na kanale YouTube pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=QesG9CJ-URY

Dokładny scenariusz wydarzenia będzie dostępny na stronie www.polanadzieinapomorzu.pl oraz w wydarzeniu na Facebooku.

Maszeruj razem z nami!

Serdecznie zapraszamy osoby, które lubią aktywność fizyczną, do wzięcia udziału w Marszobiegu „Żonkilowa droga”. Nasza sportowa akcja potrwa od godz. 9.00 rano 23 kwietnia aż do północy 25 kwietnia. Każdy może wziąć w niej udział. Można wystartować z dowolnego miejsca. Jedynym warunkiem jest wcześniejsza rejestracja i wpłata symbolicznej opłaty wpisowej, która wynosi minimum 10 zł. Oczywiście można wpłacić więcej, bo cały dochód z Marszobiegu zostanie przekazany na Pola Nadziei na Pomorzu 2021, czyli na wsparcie działalności 7 pomorskich hospicjów. Zachęćcie rodzinę i przyjaciół do wspólnej aktywności!

Regulamin i rejestracja zapisów dostępne są na stronie Fundacji Przytulny Domek: http://przytulny-domek.pl/

Podejmiesz wyzwanie?

19 kwietnia rozpoczynamy również nasz challenge na Facebooku! Zadanie jest proste – wystarczy zrobić sobie zdjęcie lub filmik z żółtym motywem, w treści posta nominować trzy osoby, firmy lub organizacje, dopisać hasztag #polanadzieinapomorzu oraz wpłacić choćby drobną kwotę na numer konta: 66 1540 1098 2001 5562 4727 0012 z dopiskiem „Pola Nadziei na Pomorzu”.

Niech dobro zakwitnie!

Kilka słów przedstawicieli pomorskich hospicjów o akcji Pola Nadziei na Pomorzu:

Małgorzata Bałkowska, Prezes Fundacji Pomorskie Hospicjum dla Dzieci

Pola Nadziei to czas, kiedy pochylamy się z pokorą nad sensem życia, gdy śmiertelna choroba dotyka drugiego człowieka, a w szczególności kogoś bliskiego. Z własnego doświadczenia wiem, jakie to trudne i wymagające pozwolić odejść komuś bliskiemu i sprawić, aby odbyło się to z poszanowaniem godności, bez bólu i cierpienia. Pola Nadziei to też czas, kiedy radośnie idziemy z żonkilami w dłoniach. Mówimy światu, jak ważna jest opieka paliatywna, informujemy i prosimy o wsparcie działalności hospicjów, o wsparcie opieki nad śmiertelnie chorymi dziećmi i dorosłymi. Mówimy też, że bez Was – Wolontariuszy, Darczyńców, Ludzi Dobrej Woli – ta opieka byłaby niemożliwa. W tym roku Pola Nadziei dla mnie osobiście to czas wdzięczności. Właśnie za opiekę hospicyjną nad najbliższymi mi osobami i nade mną. Ogromnie za to wszystko dziękuję.

Dr Anna Janowicz, Prezes Fundacji Hospicyjnej prowadzącej Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych im. ks. E. Dutkiewicza SAC w Gdańsku

Ksiądz Eugeniusz Dutkiewicz, jeden z twórców polskiego ruchu hospicyjnego, powtarzał wielokrotnie, jak ważne w kontakcie z człowiekiem doświadczonym chorobą i cierpieniem są uważność i otwartość serca. Dzięki tym dwóm wartościom zespół hospicjum ma możliwość, by dostrzec potrzeby chorego i jego bliskich, by stworzyć relację opartą na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Wraz z tym pojawia się nadzieja, że godne życie, bez bólu i cierpienia, w bliskości i otuleniu troską może trwać aż do samego końca. Pola Nadziei na Pomorzu co roku przypominają, jak ważna jest właśnie ta część hospicyjnej filozofii. Nadzieja dodaje sił naszym podopiecznym, ich bliskim i nam samym, gdy siadając przy łóżkach pacjentów, doświadczamy tajemnicy choroby, cierpienia, śmierci, ale i życia wypełniającego się do końca. Ta idea zamknięta jest w maksymie, którą stworzyliśmy wiele lat temu: „Hospicjum to też Życie”. Dziękujemy, że są Państwo z nami i wspierają nas w wypełnianiu tej misji. Niech nadzieja zakwitnie wraz z wiosną budzącą się do życia!

Dr n. med. Anna Jędrzejczyk, Dyrektor Medyczny i Członek Zarządu Hospicjum Pomorze Dzieciom w Gdańsku

Tegoroczne Pola Nadziei mają szczególny wymiar. W obliczu trwającej pandemii wszyscy odczuwamy zmęczenie, tęsknimy za bliskością drugiego człowieka, więc może łatwiej będzie zrozumieć lęk, potrzebę nadziei, bliskości w obliczu śmiertelnej choroby. Niech tegoroczne Pola Nadziei będą źródłem nadziei dla chorych wymagających opieki hospicyjnej, źródłem pewności, że nie zostaną w chorobie sami, że są i będą ludzie, którzy chcą im towarzyszyć, przynieść ulgę w cierpieniu. Niech tegoroczna wiosna, tegoroczne Pola Nadziei będą dla nas wszystkich źródłem nadziei, dobra, siły. Niech żółty żonkil niesie przekaz dla nas wszystkich, że każdy z nas jest ważny, każdy może zmieniać świat, każdy potrzebuje drugiego człowieka. Pięknej wiosny, pięknych Pól Nadziei – to święto wszystkich hospicjów.

Ks. Tomasz Kosewski, Zastępca Dyrektora Caritas Archidiecezji Gdańskiej ds. Hospicjum, Dyrektor Domu Hospicyjnego Caritas im. św. Józefa w Sopocie

Pola Nadziei na Pomorzu są już od kilku lat pięknym spotkaniem i manifestacją jedności ludzi wobec potrzeby wspierania drugiego człowieka w doświadczeniu cierpienia, którego źródłem jest nowotwór. W ośrodkach hospicyjnych personel i wolontariusze codziennie towarzyszą tym, których cierpienie pozbawia, wręcz „oszpeca” z piękna życia. Niech więc tegoroczne Pola Nadziei na Pomorzu będą potwierdzeniem, że nie musi tak być. Wspieranie tych ośrodków pomoże odkrywać piękno człowieczeństwa ubogaconego miłością i radością bycia obok drugiego człowieka. Po raz kolejny jedność pracowników i wolontariuszy ośrodków hospicyjnych motywuje oraz porusza serca wielu ludzi, dodając odwagi. Dołączcie do nas pomimo pandemii – w nieco innym wymiarze, ale który też nas połączy. W wielości serc jest siła i nadzieja!

Anna Jochim-Labuda, Dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio

Przed nami kolejna edycja Pól Nadziei na Pomorzu oraz kolejne dni, miesiące… trudnych wyzwań, jakie stawia przed nami epidemia koronawirusa. Pomimo okoliczności wchodzimy w piękny czas budzącej się do życia przyrody i związanej z tym Nadziei na lepszą, niczym niezakłóconą przyszłość. Rok 2021 jest dla Puckiego Hospicjum rokiem szczególnym. To już 5 lat, gdy nie ma z nami ks. Jana Kaczkowskiego, który tak często mówił o kruchości życia. „Hospicjum to też Życie” i my w to nieustannie wierzymy. Pragniemy, aby w końcu powróciła normalność i uśmiechnięci wolontariusze zawitali do naszego hospicyjnego domu, wnosząc swoją obecnością i radością bliskość, która jest tak potrzebna naszym Podopiecznym, będącym u schyłku swojego życia. Niech słońce zaświeci dla wszystkich Hospicjów, a morze żonkili i żółtego koloru nadziei będzie dowodem na to, że jesteście Państwo razem z nami.

Ks. Grzegorz Miloch, Dyrektor Stowarzyszenia Hospicjum im. św. Wawrzyńca

W 2003 roku Pola Nadziei zawitały do Gdyni. Ich plon budzi nadzieję u chorych, wrażliwość u tych, co chcą pomagać, daje spokój hospicjantom w sprawowaniu opieki. Kontynuujmy to dzieło w piękny wiosenny czas budzącego się życia z nową Nadzieją.